Výsledky

Oceněné návrhy

1. cena – návrh č. 6 – ATELIER 111 architekti s.r.o.

Panel č.1 Panel č.2 Panel č.3

Autoři: Ing. arch. Jiří Weinzettl, Ing. arch. Barbora Weinzettlová, Ing. arch. Adam Brich, Ing. arch. Zuzana Johanidesová

Anotace: Obnova Steinbrenerových tiskáren naváže na jejich minulý věhlas. Původní historické objekty zůstanou v maximální míře zachovány. Při rozložení nových dějů zohledňujeme jejich velmi špatný technický stav. Pro společenský sál navrhujeme novostavbu, která dotvoří hradební panorama. Všechny vývojové etapy zůstanou pohledově přiznané. Hlavní důraz klademe na prostupnost areálu a jeho otevření veřejnosti. Nádvoří bude přístupné z ulice všemi třemi průjezdy, stejně tak i pěší propojkou od Volyňky.

Hodnocení: Návrh naplnil nejlépe očekávání zadavatele. Přistupuje s maximálním respektem ke stávajícímu areálu Steinbrenerovy tiskárny. Zachovává genius loci, zceluje zástavbu při jižní straně a přináší novou vrstvu – soudobý objekt – jasně materiálově odlišný, ale s odpovídajícím měřítkem k okolní zástavbě. Tímto objektem graduje celá kompozice areálu. Celý areál – budovy i dvůr – nabízí dostatečnou flexibilitu, možností je i pořádání více akcí souběžně v jednotlivých částech areálu. Velkorysé zacházení je patrné i ze dvora, který dělí do dvou úrovní – jedna je věnována bývalé tiskárně a druhá novému objektu, který staví naproti radnici a tím mu dává úlohu nového reprezentativního prostoru. Nový objekt nabízí plnohodnotný, exkluzivní a reprezentativní prostor, který umožňuje nejrůznější společenské využití a má proto významné postavení v rámci areálu. Nový objekt je navržen s multifunkčním sálem, ale jeho funkční náplň se může plně přizpůsobit budoucím potřebám nejen tohoto areálu, ale i potřebám města. Je vyjádřen soudobými architektonickými prostředky. Navržené řešení nezatěžuje stávající objekt bývalé tiskárny náročnou rekonstrukcí. Bývalá továrna po obnově umožní samostatné, podle návrhu převážně sezonní využití jednotlivých prostor s proměnnou expozicí dle potřeb zadavatele. Budovy mohou mít samostatný provoz. Návrh řešení umožňuje také případnou etapizaci výstavby. Je realizovatelný s přiměřenými náklady. Z pohledu památkové péče je návrh zcela akceptovatelný.

2. cena – návrh č. 2 – originální regionální architektura s.r.o.

Panel č.1

Autoři: Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser

Anotace: Budovy tiskáren ve Vimperku jsou ve stavu nestabilní ruiny. Rozhodnutí je zachovat nemá význam ekonomický ale primárně symbolický. Jde o místo, které je zásadní pro dějiny Vimperka. Stavba ve městě, která se vyvíjela celé věky. S tím se proměňoval i její obraz. Zároveň šlo vždy o stavby utilitárního charakteru. Neexistuje tedy jediný kompletní stav, ke kterému by šlo se vracet. Začíná se psát nová etapa dějin tiskáren. S novým účelem a silnou původní symbolikou.

Hodnocení: Návrh je založen na kontrastu starého a nového. Zachovává starou vrstvu původních konstrukcí, které vymezují prostor a k nim vkládá novou dřevěnou konstrukci. Její výhoda je způsob realizace formou prefabrikací a využití přírodních obnovitelných materiálů. Gradací střech evokuje původní hmotové řešení a traktování. Prostor dvora je zatížen složitým systémem příčných ramp, které prostor formálně rozdělují a působí jako bariéra a brání flexibilitě využití prostoru. Kavárna nemá dostatečnou vazbu na prostor dvora. Nerespektuje dostatečně původní parcelaci

 

3. cena – návrh č. 5 – Ing. arch. Patrik Hoffman

Panel č.1-2-3

Autoři: Ing. arch. Patrik Hoffman

Anotace: Nejen lákavá expozice pro návštěvníky, ale zejména atraktivní komunitní místo s nabídkou různorodých prostředí a aktivit pro místní. Městský dvůr vyhřátý jižním sluncem s chladivou zelení a městská pobytová louka s výhledem do krajiny. Historie se nedá obnovit, zopakovat, ale dá se neostře zpřítomnit a upozornit na „bílá místa“, která nutí k zamyšlení. Dům je odlitek minulých dob.

Hodnocení: Přináší čitelnou a jasnou vrstvu do historického prostředí. Návrh má ambici stát se ikonou města. Nabízí rozšíření o domeček, který byl historicky spjat s továrnou (dům č. 29), nad rámec zadání. Návrh obsahuje komplexní řešení, a to včetně velmi dobře a podrobně propracovaného dispozičního a provozního řešení. Kavárna má dobrou vazbu na terasu i do dvora. Zachovává obálku budovy a dovnitř vestavuje nové nosné konstrukce.

 

Náhrada výloh

Návrh č. 1 – PROJEKTIL ARCHITEKTI s.r.o.

Panel č.1 Panel č.2 Panel č.3

Autoři: Ing. arch. Petr Lešek, Ph.D., Ing. arch. Adam Halíř, Ing. Ondřej Hofmeister, Ing. arch. Rudolf Süsser, MgA. Ondřej Doležal

Anotace: Nejen lákavá expozice pro návštěvníky, ale zejména atraktivní komunitní místo s nabídkou různorodých prostředí a aktivit pro místní. Městský dvůr vyhřátý jižním sluncem s chladivou zelení a městská pobytová louka s výhledem do krajiny. Historie se nedá obnovit, zopakovat, ale dá se neostře zpřítomnit a upozornit na „bílá místa“, která nutí k zamyšlení. Dům je odlitek minulých dob.

Návrh č. 3 – svobodová blaha architekti s.r.o. + Petra Kunarová

Panel č.1 Panel č.2 Panel č.3

Autoři: Ing. arch. MgA. Ondřej Blaha, MgA. Anna Svobodová, Ing. et. arch. Petra Kunarová

Anotace: Charisma středověkých měst je dáno vrstevnatým prorůstáním jejich historických etap. V případě Vimperka k jeho jedinečnému charakteru přispívá i výrazná morfologie terénu. Obě vlastnosti propisujeme do našeho návrhu – svažitý terén odkrýváme v prostoru celého nádvoří a využíváme jej k vytvoření kvalitního pobytového prostoru. Substanci domu – jeho silné zděné stěny zachováváme v maximální možné míře. Před jižní křídlo tiskárny směrem do dvora vkládáme zcela novou vrstvu – foyer – meziprostor mezi venkovním dvorem a vnitřními sály, který v obou podlažích umožňuje samostatné vstupy do stávajících průchozích místností, čímž výrazně zvyšuje variabilitu jejich využití. Za novou fasádou tak zůstává fasáda původní, očištěná na svou konstrukční podstatu jako autentický otisk minulosti. Venkovní plášť foyer je vyzděn z původních cihel a kamenů. Tento princip uplatňujeme i v materialitě venkovních terénních zídek a povrchů nádvoří. V kombinaci s autentickým řemeslným postupem získají dům i nádvoří nezaměnitelný charakter spjatý s místem, který odkazuje k minulosti, ale zároveň je pevně ukotven v soudobém architektonickém výrazu.

Návrh č. 4 – 2021 s.r.o.

Panel č.1 Panel č.2 Panel č.3

Autoři: Ing. arch. Peter Lényi. PhD, Ing. Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Jana Smolíková, Ing. arch. Lukáš Lečko, Ing. arch. Nikola Chriašteľová, Ing. arch. Katarína Marušicová, Ing. arch. Paulína Závacká

Anotace: Navrhujeme zachovanie južnej fasády tlačiarne nad mestským opevnením, ako autentickej stopy histórie miesta, a nahradenie neperspektívnych konštrukcií novou budovou, voľne nadväzujúcou na zrastlicu pôvodných domov. Materiálovú substanciu tvorenú mozaikou kameňov a tehál navrhujeme preusporiadať do novej konfigurácie podobne, ako sa to dialo s tlačiarenskými štočkami pri tlači kníh.

__________________________________________________